GÜNLÜK AKTİVİTE

St.Nicholas, Myra, Çayağzı

Kilisenin adını almış olduğu Aziz Nicholas M.Ö. 3.yüzyılda yaşamıştır ve bazı insanlar tarafından 'Noel Baba' olduğuna inanılmaktadır.Ayrıca St. Nicholas Kilisesine, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer verilmektedir.

Share this

Yaygın olarak Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas M.S. 245'te Fethiye yakınlarında Patara'da doğmuş ve M.S. 363'de ölmüştür. Zengin bir ailenin iyi eğitilmiş oğlu olan aziz St.Nicholas hayatını insanlara özellikle de çocuklara ve denizcilere yardıma adamıştır. Myra halkı tarafından yaptırılan ve St.Nicholas adına çeşitli dönemlerde yenilenen kilisenin duvarlarında Aziz Nikolaos tarafından gerçekleştirildiğine inanılan mucizeler tasvir edilmiştir. Kilisenin içinde balık pulları ve akantus yapraklarıyla süslenmiş Roma döneminden kalma lahitin, ebedi uykusunda olan Noel Baba'ya ait olduğu düşünülüyor.

Kiliseye girişler ücretli olmakla beraber Müzekart sahibi iseniz ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektesiniz. Demre ilçesinde yer alan kiliseye ulaşım otobüsler ve arabalar ile yapılabilmektedir.Kaş'tan arabayla sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan Demre, antik kent kalıntıları ve Saint Nikolaos Kilisesi sayesinde ziyaretçisi eksik olmayan bir yer.

Myra Antik Kenti

Myra'nın "en parlak şehir" olarak anılması onun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Myra Likya Konfederasyonu sikkelerinin yanı sıra, kentin ana tanrıçası Artemis'in Anadolu'nun en eski tanrıçası Kybele tarafından temsil edilmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ile ünlü. Ev tipi mezarların en güzellerine Myra'da rastlanıyor.

Çayağzı

Antalya’nın Çayağzı limanı bölgesinde bulunan kükürtlü su kaynakları yaz-kış bölgedeki insanları kendine çekiyor.Bu yol boyunca uzanan su kaynaklarının çeşitli hastalıklara tedavi sağladığına inanılıyor ve ayrıca insanlar buraya serinlemek için de uğruyorlar.

Tarihin içinde, Myra antik kentinde keşfe çıkın!

ST.NICHOLAS, MYRA, ÇAYAĞZI

ST.NICHOLAS, MYRA, ÇAYAĞZI

Tarihe bir yolculuk yapıp Noel babayı daha yakından tanımak isteyenlere, Noel Baba müzesini gezme fırsatı sunan bu tur ile aynı zamanda Myra antik kentini gezebilir, Çayağzı'nın şifalı olduğu inanılan sularından içebilirsiniz.