TUR

Meis Adası Turu

Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın adalarından biri olan Meis Adası, Kaş’tan yalnızca 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaş’tan günübirlik kalkan feribotlarla yaklaşık 25-30 dakikalık bir deniz yolculuğunun ardından doğayla iç içe ve rengarenk yapılarıyla turistleri kendine aşık eden Yunanistan’ın en şirin adası Meis’e kolayca ulaşabilirsiniz ve buranın taze ve lezzetli Akdeniz yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Share this

Meis Adası’nda Neler Yapılır?

Meis Adası, yerlilerinin seslendiği ismiyle Kastellorizo, yaklaşık 10 km’lik yüz ölçümüne sahip ufak bir Yunan adası. Kıyısındaki rengarenk mimari yapıları ve sıra sıra restoranlarıyla Meis Adası’nın sıcak atmosferi, daha feribottan inmeden sizi karşılar.

Konaklama imkanı kısıtlı olan Meis Adası’ında pansiyon sayısı, otel sayısından daha fazladır. Meis Adası’nı ziyaret eden turistlerin çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır, dolayısıyla burada Türk’leri çok sıcak karşılıyor ve seviyorlar.

Günübirlik Meis Adası turu yapabilmek için, pasaportunuzla kapıda vize uygulamasına başvurabilirsiniz. Meis Adası’na günübirlik geçmek isterseniz Kaş seyahatinizden önce tarihi belirlemenizi öneririz. Çünkü, sehayat acentelerinin talep ettiği evrakları en az 4 gün önce teslim etmeniz gerekir. Tabii bu süreyi seyahat acentenizle konuşarak netleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Meis'de Restoranlar

Meis Adası sahili boyunca dizilmiş restoranlar, öğle ve akşam yemeği için size enfes deniz ürünleri sunar. Bir yandan yemeğinizi yer, diğer yandan bir şeyler yudumlarken genellikle size caretta caretta’lar eşlik eder. Caretta caretta’lar neredeyse adanın maskotu haline gelmiştir.

Gün ortasında ara sokaklardaki kafelerde soluklanarak bir şeyler içebilirsiniz. Meydanda Meis Adası’nı dünyaya tanıtan, 1991 yapımı Oscar’lı “Mediterraneo” (Akdeniz) filminden ismini alan bir kafe de bulunur.

Castelrosso Kalesi

Meis Adası’nın tepesindeki kırmızı renkte taşlardan inşa edilmiş kaleye İtalyanlar tarafından, Castelrosso yani “Kırmızı Kale” denilmiş. Bugünlerde kaleye dair görülecek çok şey kalmasa da manzarası görülmeye değer güzelliktedir.

Mavi Mağara (Blue Grotto)

Mavi Mağara’ya boşuna Mavi Mağara denmediğini, mağaraya girer girmez anlarsınız. Mağaranın tüm duvarları denizle bütünleşmek istercesine masmavidir. Akdeniz’in en büyük mağaralarından biri olan Mavi Mağara, turist ziyaretçilerinin yanı sıra deniz aslanlarını da sık sık ağırlar. Mağaranın büyüleyiciliğine kapılıp sakın yüzmeyi unutmayın. Hatta yanınıza şnorkelinizi alırsanız, mağaradaki yüzme deneyiminizin keyfini ikiye katlarsınız.

Mavi Mağara’ya merkezden kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Aya Yorgi Adası

Meis’in yakınındaki bu minik adaya da deniz taksilerle ulaşarak, berrak denizinde yüzebilirsiniz.

Meis adasında bir tura ne dersiniz?

Meis Adası

MEİS ADASI

Kaş limanından kalkan tekneler ile Meis adasına kolayca geçebilirsiniz. Meis'te bulunan şirin dükkanlardan alışveriş yapabilir, iskelede deniz ürünleriyle ünlü kıyı restoranlarından birinde yemek yiyebilir ve başka bir ülkede güzel bir gün geçirebilirsiniz.