GÜNLÜK AKTİVİTE

Kaş Dalış Rehberi

Kaş seyahatinizde aklınızda Kaş’ta dalış yapmak yoksa, yazımız fikrinizi hızla değiştirebilir. Kaş Türkiye’deki hatta dünyadaki sayılı dalış merkezlerinden biridir. Kaş’ta denizin üzerinde olduğu kadar denizin altında da tarih yatar. Kaş sizi her haliyle şaşırtacak ve büyüleyecektir.

Share this

Kaş, M.Ö’den önce Likyalıların ticaret yolu üzerinde olduğu için; deniz canlılarından ziyade balıklara ev sahipliği yapan batık dalışıyla öne çıkar. Denizin altında sizi sadece balıklar ve deniz canlıları değil; aynı zamanda batık gemi ve uçaklar da bekler.

Kaş yılın 12 ayı da dalış yapmak için uygundur. Deniz sıcaklığı en soğuk kış aylarında bile ortalama 18-19 derece civarındadır. Bu yüzden kalabalık yaz sezonu dışındaki tarihleri de Kaş’ta dalış için tercih edebilirsiniz.

Yazımızın devamında Kaş’ta dalış yapılabilecek, öne çıkan noktaları sizin için derledik. Eğer dalışa engel bir sağlık probleminiz yoksa, en azından bir kereliğine de olsa mutlaka dalış deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz. Bu benzersiz deneyimden sonra kendinizi hem dünyadan ve her şeyden kopmuş, hem de aslında tam olarak dünyaya bağlanmış hissedeceksiniz.

Kaş’ta Dalış Noktaları

Kaş’ta tüplü dalış yapabileceğiniz 30’a yakın dalış noktası bulunuyor. Çoğu dalış noktası birbirine ve Kaş merkeze çok yakın konumda yer alıyor. İlk kez dalış yapacaksanız hiç endişe etmeyin, dalış merkezlerinin deneme dalışı opsiyonları da bulunuyor.

Kanyon

Kaş’ta dalış dendiğinde ilk akla gelen, favori nokta Kanyon’dur. 5 metreden başlayan “V” şekli, 22 metre derinliğe kadar iner. Kanyon’un içinde ilerledikçe, sizi kırmızı mercanlarla kaplı bir mağara karşılar. Burası aynı zamanda Akdeniz foklarının avlanma bölgesidir. Pamuk taşıyan Dimitri batığı da bu noktadadır. Yeni başlayan dalışçılar da elbette Kanyon’da dalış deneyimi yaşayabilirler ancak profesyonel dalışçılar için daha uygundur.

Fener

Hem tecrübeli hem de yeni başlayan dalışçılar için en uygun noktalardan biridir. Yapay resif olarak batırılan C-47 uçak batığı da burada bulunur. Kargo bölümüne yeni başlayan dalışçılar da girebilir. Deniz canlılarının çeşitliliği açısından da merak uyandıran bir dalış noktasıdır.

Neptün

Neptün’de sizi caretta caretta da olmak üzere çeşitli deniz canlıları bekler. Antik batık alanlarından biridir. Bu dalış noktasında amphoraları ve batık TCSG-119 Sahil Güvenlik botunu da görebilirsiniz.

Besmi Adası

Besmi Adası, Simi’ye çok yakındır. Derin bir batık alanına, tarihe ev sahipliği yapar. Deniz canlıları çeşitliliği bakımından da zengin ve sürprizlidir. Profesyonel dalışçılar için daha uygun bir dalış noktasıdır.

Kaş'ın büyüleyici su altını keşfedin!

Kaş'ta Dalış

KAŞ DALIŞ REHBERİ

Değişken kıyı yapısı, dünyanın en eski batıklarından biri de dahil olmak üzere, antik batıkları, amforaları, modern gemi ve uçak batıkları, resif kanyon ve mağaraları ile Kaş, Akdeniz'in en önemli dalış merkezidir. Sessiz dünyanın turkuaz rengi derinliklerinde keyifli bir yolculuğa çıkmak isterseniz ilk adresiniz mutlaka Kaş olmalıdır.