TUR

Kekova Tekne Turu

Kaş sınırları içine girdiyseniz, mutlaka Kekova tekne turu yapmanızı tavsiye ederiz. Bu tavsiyeyi veriyoruz çünkü her gün sular altında kalmış bir antik kenti görme şansı her zaman elinize geçmeyebilir. Tabii eğer Kekova bölgesinde yaşamıyorsanız…

Share this

Kekova, aslında Kaleköy ve Üçağız’ı da içine alan bölgenin genel adı olarak geçiyor. Yani Kekova tekne turuna çıkarak, aynı zamanda Kaleköy (Simena) ve Üçağız Köyü’nü de görme şansını yakalayabilirsiniz.

Kara ulaşımı olmayan Kekova Adası’na sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Tekneler, Batık Şehir’in çok yakınından ve üzerinden geçerek; size amforaları, merdivenleri, duvarları ve temelleri net bir şekilde görme fırsatı verir. Aynı anda antik kentin sular altında kalmayan bölümlerini görmek de şaşırtıcı bir deneyim sunar. Çoğu gezi teknesinin tabanında yer alan camlardan da denizin altını izleyebilirsiniz.

Kekova tekne turu, genellikle Kaş’ın Demre ilçesinden kalkan teknelerle yapılıyor. Bu teknelerde, yeme-içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir, denize girme molalarından sonra giyinme kabinlerini kullanarak üzerinizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Kekova Bölgesi sit alanı olarak ilan edildiğinden beri Batık Şehir’de teknelerin durması, yüzmek ve dalış yapmak yasak. Bu bölgeyi daha da yakından keşfetmek isterseniz, Kaş kano turu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kaleköy (Simena)

Kaleköy girişinde sizi, sulara gömülmüş görkemli bir kral mezarı karşılar. Simena Kalesi de gezi teknelerinin uğrak yeri olan Kaleköy’de yer alır. Bu nedenle Kaleköy’e Simena da denir.

Likyalıların inşa ettiği ve sonrasında Pers ve Romalılara da ev sahipliği yapan Simena Kalesi’ne yaklaşık 500 metrelik bir merdiven çıkarak ulaşabilirsiniz. Yukarıya çıktığınızda eşi benzeri görülmemiş bir manzarayla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Simena Kalesi’nde aynı zamanda mini bir amfi tiyatro da bulunuyor.

Simena Kalesi’ni ve Kaleköy’ün sevimli sokaklarını dolaştıktan sonra, buranın meşhur dondurmasını (özellikle şeftalili olanı) da mutlaka yemenizi öneririz.

Üçağız Köyü

Adanın üç farklı noktadan açık denize açılması, buraya Üçağız adını vermiş. Üçağız Köyü’nde pek fazla restoran ve pansiyon bulunmuyor, o yüzden ilk halini korumayı başarmış nadir yerlerden. Burada verilen molada dinginliğin tadını çıkarabilir, şirin kafelerinde bir şeyler içebilirsiniz.

Kekova Adası’nda yer alan bu minik köyün el değmemişliği eminiz sizi de çok etkileyecek.

Tarihle doğanın iç içe olduğu unutulmaz bir tur!

Kaş Kekova Tekne Turları

KEKOVA (SİMENA), BATIK ŞEHİR, KALEKÖY

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara rastlanır. Tam bir tarih hazinesi olan bu turlarda mutlaka yerinizi alın.